Ile może ważyć bagaż podręczny - czyli jak nie mieć “nadwagi”?

Ile może ważyć bagaż podręczny - czyli jak nie mieć “nadwagi”?

Podróż samolotem to wyjątkowe przeżycie. W gonitwie myśli musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą Ci uniknąć kłopotu w trakcie lotu samolotem. Linie lotnicze rozróżniają dwa rodzaje bagażu. Bagaż rejestrowany, który jest zabierany do luku bagażowego w czasie odprawy oraz bagaż podręczny. Z nim możesz wejść na pokład samolotu. Jednak ile może ważyć bagaż podręczny? Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana. Wszystko zależy od tego z usług, którego przewoźnika zdecydujemy się skorzystać. Linie lotnicze ustalają maksymalną wagę bagaży podręcznych. Dlatego przed zapakowaniem walizki do pełna, skontaktuj się z pracownikami konkretnej linii lotniczej i zapytaj się o maksymalną wagę bagażu podręcznego.

Jednak kilogramy to nie jest wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Także rozmiar i kształty naszej torby lub walizki mogą być powodem odmówienia wejścia na pokład z tym akcesorium. 

 

Ile może ważyć bagaż podręczny - gdzie szukać informacji?

Wszystkie informacje związane z maksymalnymi limitami kilogramów dla bagaży podręcznych i rejestrowanych powinny być dostępne w trakcie zakupu biletów online na stronie przewoźnika. To właśnie w każdej linii lotniczej należy znaleźć dokładny zapis o wymaganym przedziale wagowym bagażu podręcznego. 

Ustalony przedział kilogramów zależy od długości trasy oraz rodzaju klasy, w której mamy bilet. To są dwa podstawowe kryteria. Opracowane na podstawie informacji zbieranych przez każdą linię lotniczą indywidualnie. Tak tworzy się profil pasażera i określa ogólne limity.

 

Ile może ważyć bagaż podręczny, gdy przekroczę limit?

Ustalenie maksymalnej wagi dla każdego bagażu podręcznego ma swoje uzasadnienie. Od liczby kilogramów zależy masa samolotu. Gdy zostanie przekroczona, uniesienie się w powietrze jest niemożliwe. Poza tym większe obciążenie, to podwyższone spalanie paliwa. To przekłada się na jednostkową cenę biletu. Jednak ile może ważyć bagaż podręczny ponad zakładany limit kilogramów? Wszystko zależy do indywidualnego przypadku. Na pewno w sytuacji wyraźnego przekroczenia dopuszczalnej wagi doliczane są dodatkowe opłaty. Ich wysokość jest duża, zdarza się, że zbliża się lub nawet przekracza cenę biletu. W skrajnych przypadkach Twój bagaż podręczny może być potraktowany jako ładunek cargo. I skierowany do luku bagażowego, a Ty zostaniesz obciążony wysoką opłatą. 

Szacuje się, że optymalna waga dla bagażu podręcznego waha się od 8 do 12 kg. W tych granicach możesz czuć się bezpiecznie ze swoją walizką na pokładzie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl